12.07.2019

Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości firmie zewnętrznej

Nikt nie zabrania nam prowadzenia księgowości firmy osobiście. Czy jest to jednak bezpieczna opcja? Lepiej jest zatrudnić księgowego, który będzie pracował u nas w firmie? A może jednak najskuteczniejszą opcją będzie zlecenie tego zadania zewnętrznej firmie?

Przepisy prawne

Księgowość nie należy do łatwych zadań. Należy przestrzegać przepisów prawnych, które są nieco skomplikowane. Jeżeli chcemy to robić osobiście, pamiętajmy, że nieznajomość prawa, nie zwalnia nas od odpowiedzialności za popełnione błędy. Biuro rachunkowe powinno posiadać ubezpieczenie OC, chroniące naszą firmę od kar finansowych, wynikających z błędów w czasie rozliczeń. Bardzo często potrzebujemy również innych usług z zakresu rachunkowości, które dla nas nie są jasne, natomiast biuro rachunkowe poradzi sobie z nimi bez problemu.

Czas

Oddając sprawy księgowości zewnętrznej firmie, zyskujemy mnóstwo czasu, który możemy wykorzystać na rozwój naszej firmy. Biuro rachunkowe bardzo często ma w swojej ofercie również reprezentowanie firm przed różnego rodzaju urzędami, dzięki czemu nie musimy stawiać się tam osobiście. Ponadto nie tracimy czasu na zajmowanie się kwestiami o których nie do końca mamy pojęcie.

Doświadczenie

Księgowi pracujący w biurach rachunkowych znają się na danym temacie nie tylko w teorii, ale również posiadają niezbędne  doświadczenie, dzięki czemu są na bieżąco w przepisach podatkowych. Usługodawcy wiedzą co zrobić byśmy nie ponosili konsekwencji wskutek błędów popełnionych podczas prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Koszty

Wybierając zewnętrzną firmę zamiast pracownika etatowego w firmie, oszczędzamy, ponieważ zatrudniając księgowego do naszej firmy oprócz wysokiego wynagrodzenia, musimy ponieść również koszty związane ze szkoleniami, odpowiednim oprogramowaniem i innymi bardzo ważnymi kwestiami.

Specjaliści

Bardzo często trzeba skonsultować się z doradcą podatkowym, rewidentem, bądź nawet z prawnikiem. Biura rachunkowe najczęściej stale współpracują z takimi specjalistami, dzięki czemu usługa wykonywana jest rzetelnie oraz na odpowiednim poziomie.

Prowadzenie księgowości to nie jest łatwa praca, która wymaga pełnego profesjonalizmu, dlatego lepiej byśmy skupili się na prowadzeniu firmy, a kwestie księgowości zostawili osobom kompetentnym.

 

Ostatnie wpisy

24.09.2020
Z dniem 01 października 2020 r. będą obowiązywały nowe struktury plików JPK V7
Czytaj więcej
24.09.2020
Podmioty powiązane – co warto wiedzieć
Czytaj więcej
05.11.2019
SPLIT PAYMENT – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE PO 31.10.2019R.
Czytaj więcej