12.07.2019

Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Znalezienie odpowiedniego biura rachunkowego, które spełni nasze wymagania, to nie lada wyzwanie. Najczęściej klienci pytają o cenę usług i to na tej podstawie wybierają usługodawcę. Jednakże nieodpowiednio prowadzona księgowość może doprowadzić do ogromnych konsekwencji, nie tylko finansowych, ale również zdrowotnych. Jak zatem wybrać biuro rachunkowe, któremu powierzymy los naszej firmy?

Uprawnienia

Zanim zdecydujemy się na konkretne biuro rachunkowe, warto zasięgnąć opinii innych osób, aby upewnić się, że nasze finanse będą w dobrych rękach. Pomimo tego, że nie są już wydawane państwowe certyfikaty, warto dowiedzieć się czy osoby pracujące w danym biurze rachunkowym posiadają „licencje Ministerstwa Finansów na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych”, ze względu na to, iż świadczy to o wysokiej jakości świadczonych usług, jak również o doświadczeniu usługobiorców.

Ubezpieczenie

Biuro rachunkowe powinno posiadać ubezpieczenie OC, które chroni firmę od odpowiedzialności finansowej w razie błędu popełnionego przez usługodawcę. Przed dokonaniem wyboru, warto zapytać jak wysokie jest ubezpieczenie oraz czy biuro rachunkowe posiada również rozszerzoną polisę.

Zakres usług

Przed wybraniem biura rachunkowego, należy zapoznać się z usługami, jakie oferuje nam księgowy. Wyliczenie podatku to nie jedyna czynność, którą usługodawca może wykonać. Warto rozejrzeć się za ofertą, która ma również w swoich usługach np. reprezentację we wszelkiego rodzaju urzędach. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i nerwy.

Specjalizacja branżowa

Wybierając biuro rachunkowe warto szukać takiego, które ma doświadczenie w danej branży. Dzięki temu mamy pewność, że księgowy świetnie poradzi sobie z naszymi rozliczeniami i innymi dokumentami.

Organizacja

Pracownicy biura rachunkowego muszą być z nami w kontakcie, dlatego bardzo ważne jest by tak dobrać usługodawcę, aby odpowiadał naszym wymaganiom. Zapytajmy również o możliwość kontaktu drogą elektroniczną. Koniecznie należy także ustalić terminy w jakich będziemy przesyłać dokumenty oraz co się stanie, jeżeli je przekroczymy. Ważne jest również, by biuro rachunkowe informowało o naszej sytuacji oraz informowało na bieżąco o kwocie podatku do zapłaty.

Cena

Pomimo, że to ważna dla nas kwestia, nie powinniśmy uzależniać wyboru wyłącznie od ceny usługi. Bardzo często nie równa się to z jakością wykonywanych usług. Należy również sprawdzić czy oprócz podstawowej kwoty do zapłaty, biuro rachunkowe nie dolicza opłat za dodatkowe usługi.

 

Ostatnie wpisy

05.11.2019
SPLIT PAYMENT – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE PO 31.10.2019R.
Czytaj więcej
05.11.2019
Co to jest biała lista podatników VAT i jak działa
Czytaj więcej
19.08.2019
Formy prawne działalności gospodarczej w Polsce
Czytaj więcej